ტრენინგის მესამე დღე
გაკვეთილის გეგმის ფორმა/სქემა
გაკვეთილის მთავარი თემა
|
სამოქალაქო განათლების რაობა, მიზნები
და
ამოცანები
|
სწავლების საფეხური
|
მეცხრე კლასი
|
მოსწავლეთა პროფილი
|
24 მოსწავლე, სსსმ მოსწავლე არ მყავს
|
გაკვეთილის მნიშვნელობა /აქტუალობა
|
სამოქალაქო განათლების (ისევე, როგორც
ნებისმიერი
სხვა
საგნის)
სწავლების
პროცესში,
პირველ
რიგში,
საჭიროა,
მოსწავლეებს
მკაფიოდ
ჰქონდეთ
გააზრებული
საგნის
არსი
და
მნიშვნელობა.
წინააღმდეგ
შემთხვევაში
მათი
მოტივაცია
სათანადო
არ
იქნება.
ეს
პრობლემა
სამოქალაქო
განათლების
შემთხვევაში
განსაკუთრებით
აქტუალურია,
რადგან
მის
ფარგლებში
დაგეგმილი
სასწავლო
აქტივობები,
როგორც
წესი,
მაშინვე
არ
აისახება
მოსწავლის
განმსაზღვრელ
შეფასებაზე.
შესაბამისად,
სასწავლო
პროცესის
მიმდინარეობისას
აუცილებელია
ხშირად
დასვათ
კითხვები:
რა
საჭიროა
ამა
თუ
იმ
საკითხის
სწავლა?
რას
დავკარგავთ,
სახელმძღვანელოში
მოცემულ
რომელიმე
თემას
თუ
გამოვტოვებთ?
რა
შეიცვლებოდა
სკოლაში,
სამოქალაქო
განათლება
რომ
არ
ისწავლებოდეს?
და
ა.შ. გარდა
ასეთი,
ერთი
შეხედვით,
მარტივი
კითხვებისა,
მოსწავლეებს
შეგიძლიათ
შესთავაზოთ
|
გაკვეთილის მიზნები და შედეგები
|
მოსწავლე შეძლებს გაანალიზოს საკუთარი პიროვნული თვისებები,
მისწრაფებები
და
შესაძლებლობები
|
წინასწარი ცოდნა
|
სასწავლო წლის დასაწყისში მოსწავლეებს დაავალეთ წერილობით
გასცენ
პასუხი
შემდეგ
შეკითხვებს:
ა)
თქვენი
აზრით,
რა
მიზანს
ისახავს
სამოქალაქო
განათლების
საგნის
სწავლება?
ბ)
თქვენი
აზრით,
რატომ
ისწავლება
სამოქალაქო
განათლება
საქართველოს
საჯარო
სკოლებში?
გ)
თქვენი
აზრით,
რაში
გამოგადგებათ
სამოქალაქო
განათლების
სწავლა?
|
შეფასების საგანი და პროცედურები
|
|
სასწავლო მასალა და ტექნიკური რესურსები
|
|
გაკვეთილის მსვლელობა
|
თარიღი:
No comments:
Post a Comment